You are currently viewing Nowoczesne materiały izolacyjne

Nowoczesne materiały izolacyjne

Nowoczesne materiały do izolacji budynków to bardzo szeroka i wciąż rozwijająca się gama produktów, które sprawdzają się w najbardziej niekorzystnych warunkach. Dzięki osiągnięciu bardzo niskiego współczynnika przewodzenia ciepła w tych materiałach możliwe jest zastosowanie bardzo cienkiej warstwy termoizolacyjnej, co w niektórych przypadkach ma ogromne znaczenie, lub jest jedynym możliwym rozwiązaniem.

Nowoczesne i superciepłe izolacje

budowlane płyty izolacyjne pirPorównując materiały służące do ocieplania budynków stosuje się przede wszystkim jeden główny parametr, a jest nim współczynnik przewodzenia ciepła. Im wartość ta jest niższa, tym lepsza izolacyjność materiału, a zatem możliwość położenia cieńszej warstwy izolatora. Klasyczne materiały służące od lat do ocieplania domów to wełna mineralna oraz popularny styropian. Ich współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi od 0,035 do 0,045, okazuje się jednak, że nowoczesne materiały izolacyjne mogą pochwalić się dużo korzystniejszą lambdą. Wśród nich wyróżniamy coraz powszechniej używane budowlane płyty izolacyjne pir. Płyty te wytwarzane są z pianki poliizocyjanurowej zbudowanej z zamkniętych komórek. Struktura zamkniętokomórkowa sprawia, że ich współczynnik lambda wynosi 0,022 – 0,023 co pozwala na niemal dwukrotnie cieńszą warstwę izolacji. Aby budowlane płyty izolacyjne pir zachowały swoje właściwości należy chronić je przed działaniem promieni słonecznych oraz przed wpływem powietrza. Z tego powodu produkt ten oferowany jest w różnych okładzinach takich jak np. powłoka bitumiczna, aluminium czy włókno szklane. Mogą być także sprzedawane jako kompozyty, czyli zespolone z płytami kartonowo-gipsowymi oraz paroizolacją. Płyty pir są bardzo twarde i odporne na ściskanie, dlatego można nimi izolować także podłogę, tarasy czy dachy płaskie. Najczęściej zakończone są frezem typu pióro-wpust, co pozwala na stworzenie spójnej i jednolitej warstwy ocieplenia. Podobnymi (choć troszkę wyższymi) wartościami współczynnika przewodzenia ciepła może pochwalić się pianka poliuretanowa pur, którą nakłada się metodą natryskową. Łatwość użytkowania sprawia, że jest bardzo chętnie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie liczy się czas. Izolacje tego typu wykonywane są naprawdę bardzo szybko.

Nowoczesne materiały termoizolacyjne zyskują na ogromnej popularności przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest poprawienie starej izolacji (termomodernizacje), lub np. przy ocieplaniu starych kamienic, gdzie nie ma miejsca na gruba warstwę ocieplenia używając tradycyjnych produktów. Coraz częściej również nowo budowane domy energooszczędne i pasywne z powodzeniem wykorzystują te nowoczesne rozwiązania.