You are currently viewing Polecany zamknięty ośrodek leczenia uzależnień

Polecany zamknięty ośrodek leczenia uzależnień

Zazwyczaj nie wiemy, dlaczego zaczęliśmy chorować. W przypadku niektórych schorzeń odpowiedzialne mogą być geny. Nieco inaczej jest w przypadku alkoholizmu i narkomanii. Gdyby dana osoba nie sięgała regularnie po używki, z pewnością nie byłaby dziś chora. Umiar jest podstawą, jednak faktem jest to, że zarówno alkohol, jak i substancje psychoaktywne po jakimś czasie nie pozwalają nam samodzielnie decydować. Osoba uzależniona nie może powiedzieć, że dziś będzie trzeźwa. Wewnętrzny przymus sprawi, że i tak sięgnie po używkę.

Rodzaje ośrodków leczenia uzależnień

zamknięty ośrodek leczenia uzależnień nfzCzasem bardzo trudno jest prosić o pomoc. Osoby uzależnione zazwyczaj w początkowej fazie choroby uważają siebie za ludzi całkowicie zdrowych. Zawsze twierdzą, że mają pełną kontrolę nad swoim zachowanie i jeśli chcieliby skończyć z alkoholem czy narkotykami, to mogliby to zrobić w ciągu jednego dnia. Okazuje się jednak, że nie mają silnej woli i nie są w stanie zapanować nad tym, co się dzieje z ich myślami. Warto wiedzieć o tym, że już w pierwszej fazie choroby zauważalne są zmiany zachowania. Jeśli ktoś z naszych bliskich lub znajomych nagle przestał się interesować tym, co zwykle, stał się bardziej pobudzony lub wyciszony i niechętny do podejmowania interakcji, może to oznaczać, że zaczęła się jego choroba. Trzeba jak najszybciej znaleźć dobry zamknięty ośrodek leczenia uzależnień NFZ często finansuje w całości pobyt danego pacjenta na oddziale. Specjaliści potrafią pomóc osobom uzależnionym, ale leczenie jest skuteczne tylko wtedy, gdy pacjent będzie się angażował, brał aktywny udział w terapii i wykonywał to, co zaleci specjalista. Choroba nie kończy się wraz z opuszczeniem ośrodka. Każdy z uzależnionych powinien regularnie spotykać się z terapeutą, który będzie go wspierał.

Wiele osób uważa, że alkoholika czy narkomana nie można w pełni wyleczyć. Faktem jest to, że wszystko zależy od tego, czy dana osoba będzie chciała wrócić do życia sprzed nałogu. Wielu jest niepijących alkoholików i byłych narkomanów, którzy tylko dzięki pobytowi w zamkniętych ośrodkach powrócili do normalnego życia. Wiedzą również o tym, że pokusy będą czyhać na nich w wielu miejscach. Aby się im oprzeć, regularnie odwiedzają terapeutą i chodzą na spotkania grup, które motywują do życia bez używek.