Suwałki – dobre miejsce na urlop

Na Mazury – trochę za drogo, w góry – względnie drogo, nad morze – o wiele za drogo. Warto więc pomyśleć o czymś tańszym. O czymś w okolicy wymienionych miejsc. Idealnym kierunkiem jest polsko-litewska kraina historyczna  – Suwalszczyzna na terenie polskiego Podlasia. Stamtąd do krainy pełnej wspaniałych jezior, czyli na Mazury, bardzo blisko – około dwie godziny drogi samochodem, przy jeździe według przepisów drogowych. 

Urlop obok Litwy – charakterystyka pensjonatu

Zapewne są też lokalne połączenia autobusowe dla tych, którzy nie dysponują własnym autem. Dla potrzebujących choć odrobiny  komfortu (np.: wygodnego łóżka, łazienki, kuchni, wyżywienia itp.) pomysł jest taki, by obrać kierunek na Suwałki – Pensjonaty w tamtych okolicach powinny być tańsze niż w popularnych centrach turystycznych ( jak np. Trójmiasto, Giżycko, Mikołajki, Kołobrzeg czy Zakopane). Rezerwując pokój w pensjonacie, trzeba liczyć się z tym, że w tym obiekcie może być całkiem spora grupa ludzi. Pensjonaty bowiem wg definicji mają co najmniej 7 pokoi do dyspozycji przybywających gości. Aby obiekt mógł zostać mianowany pensjonatem powinien również oferować całodzienne wyżywienie dla swoich gości. Mianowicie – śniadanie, obiad, kolację lub śniadanie i obiadokolację, konieczne jest też zapewnienie gorących napojów oraz wody zdatnej do picia czy prowiantu na drogę w razie takiej potrzeby gości. Ceny w pensjonatach są niższe niż w hotelach z uwagi na nieco niższy standard i bardziej kameralny charakter. Hotel  charakteryzuje się bowiem tym, że ma do zaoferowania prócz co najmniej dziesięciu pokoi, również usługi typu sprzątanie, bar hotelowy, kasyno lub spa. Można tam także skorzystać z restauracji, gdzie dania są z reguły do wyboru z menu, w pensjonacie posiłki są zawarte w cenie, co może obniżać ich różnorodność oraz jakość. Może, ale nie musi – są przecież przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Ponadto każdy obiekt hotelarski poddawany jest regularnym kontrolom.

Sposób pomiaru prestiżu obu obiektów hotelarskich jest podobny. Zarówno pensjonaty, jak i hotele ocenia się w skali od jednej do pięciu gwiazdek. Oczywiście, przy ocenianiu pod uwagę bierze się poziom standardów, jakie musi spełniać każdy z nich. Gwiazdki hotelom i pensjonatom po uprzednim zgłoszeniu ich działania przez przedsiębiorcę nadaje Marszałek Województwa po zbadaniu obiektu przez komisję, która składa się z hotelarzy, Sanepidu oraz Straży Pożarnej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.hutta.pl!